Jesteś tutaj

Leczenie chrapania

Chrapanie jest coraz bardziej irytującym problemem dla dużej grupy pacjentów i ich rodzin. Główną przyczyną chrapania jest wibracja podniebienia miękkiego wraz z języczkiem pod wpływem przepływającego powietrza  oddechowego. Powstaje ono i nasila się pod wpływem zwężania drogi oddechowej  przez przerośnięte migdałki, pogrubiałe, wydłużone podniebienie, przerośnięte małżowiny nosa, skrzywioną przegrodę nosa. Powodem jest  też  często wiotczenie z wiekiem  mięśni gardła, języka i podniebienia.

Jest kilka podstawowych zasad przy leczeniu chrapania. Po pierwsze należy zapewnić prawidłową drożność nosa , a zatem sprawdzić czy jest prosta przegroda i niepowiększone małżowiny nosa. Następnie należy ocenić  drożność nosogardła i wielkość migdałków podniebiennych ( bardzo duże należy zmniejszyć lub usunąć całkiem). W dalszej kolejności trzeba ocenić długość, grubość podniebienia i języczka. Nadmiernie długie, nisko do gardła zwisające podniebienie powoduje dużą skłonność do chrapania.

 W tutejszej Klinice jesteśmy w stanie pomóc pacjentom z utrudnieniami oddychania na każdym z wymienionych poziomów ( operacje przegrody, małżowin nosa, migdałków podniebiennych i podniebienia).

W najczęstszej przyczynie chrapania tj wiotkości podniebienia miękkiego stosujemy diatermię  RF  to znaczy z prądem o częstotliwości radiowej. Stosowanie tego urządzenia  pozwala poprzez kilka małych wkłuć igłową elektrodą na wytworzenie w podniebieniu, pod nieuszkodzoną błoną śluzową, niedużych ognisk  koagulacji, które po kilku tygodniach pokrywają się sztywniejszą tkanką bliznowatą i już nie wpadają łatwo w wibracje przy oddychaniu w czasie snu  i zabezpieczają przed chrapaniem.

Zabieg dotyczący tylko podniebienia miękkiego zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, nie jest bolesny i po kilku godzinach pacjent może pójść do domu.  Dla bardziej obawiających się zabiegu pacjentów można podać premedykację  domięśniowo przed zabiegiem ( narkotyk ze środkiem uspokajającym) lub nawet znieczulenie ogólne i wówczas pacjent spędza noc w tutejszej Klinice pod opieką personelu. Przez kilka dni utrzymują się bóle zbliżone nasileniem do anginowych. W znacznej większości wystarczają przyjmowane przez kilka dni zwykłe leki przeciwbólowe. Chrapanie ustępuje wraz z usztywnianiem się podniebienia po zabiegu tj. w okresie kilku tygodni. U części pacjentów dla znaczniejszego  zmniejszenia się chrapania  zabieg musi być powtórzony po kilku miesiącach.