Jesteś tutaj

Facelifting

Twarz traci swoją jędrność w normalnym procesie starzenia. Pojawiają się drobne, z czasem pogłębiające się, zmarszczki wokół oczu, w okolicach ust, na policzkach, na czole i na szyi. Proces ten przyspiesza nadmierne działanie promieni słonecznych, stres, palenie tytoniu, alkohol, niewłaściwe odżywianie.
Rozróżniamy częściowe i całościowe operacje twarzy, np.  lifting brwi,  korekta powiek górnych i dolnych, częściowe i całościowe podwieszenie skóry twarzy (ewentualnie wraz z liftingiem czoła).

FACELIFTING

Operacja polega nie tylko na usunięciu nadmiaru skóry, lecz także na podwieszeniu mięśni mimicznych twarzy i szyi. Dodatkowo usuwa się warstwę tkanki tłuszczowej. Całość przeprowadza się zgodnie z metodą „Composite Rhytidectomy”, której autorem jest S.T. Hamra (SMAS-lifting).
 
Po takiej operacji można liczyć na „efekt odmłodzenia” o 5 – 10 lat, przy czym zachowana musi być mimika i naturalne zmarszczki. Należy unikać efektu twarzy przypominającej maskę. Efekt operacji utrzymuje się w zależności od trybu życia przez kilka lat. Następna operacja możliwa byłaby po 5 – 10 latach.
 
Cięcie przebiega bezpośrednio przed uchem, przeważnie przez owłosioną linię głowy. W związku z tym są one niemal niewidoczne. Włosów nie goli się, lecz w obrębie nacięcie czesze się je na boki i nieco skraca.
 
Należy rozróżnić lifting standardowy z korektą policzków szyi i lifting rozszerzony, obejmujący partie czoła i powiek oraz tzw. minilifting czy też smoothlifting, polegający na podwieszeniu środkowej części twarzy.
 
Niezależnie od zakresu operacji zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i wiąże się z pobytem w klinice, trwającym 3 – 5 dni. Zalecany jest pobyt na miejscu, aby można było ewentualne komplikacje, takie jak np. krwawienia, odpowiednio wcześnie zauważyć i leczyć. Obrzmienia powstają do 4. dnia po operacji. Przy odpowiednim postępowaniu znikają one po 2-3 tygodniach. Po około 2 miesiącach zanika prawie wszystko.
 
Komplikacje  podczas operacji : silne krwawienia, uszkodzenia nerwów (osłabienie lub bezwład mięśni twarzy). Komplikacje po operacji: wtórne krwawienia, osłabione czucie i naprężenia, jak również zmieniona nasada włosów i zakłócenia w powstawaniu blizn.
 
Od 5. (do 7.) dnia następuje usuniecie pierwszych szwów (z przodu). Tylne szwy (u nasady włosów) wyjmuje się od 14. dnia.
 
Podczas Państwa pobytu przeprowadza się  zabiegi świetlne, albo masaże w miejscach drenów, co przyspiesza proces gojenia. Należy unikać intensywnego naświetlania słonecznego (solarium) przez następne 8 tygodni. Osoby palące paierosy muszą przestać palić na miesiąc przed operacją i nie wolno palić  przez następne 4 tygodnie. Skórze potrzebny jest tlen.