Jesteś tutaj

Powiększanie ust

Kwas hialuronowy (hyaluronic acid - HA) jest naturalnie występującym glikozaminoglikanem. Jest to element strukturalny przestrzeni międzykomórkowej, w której poprzez wiązanie wody utrzymuje odpowiednią objętość i elastyczność tkanek. Istnieją 2 rodzaje kwasu hialuronowego: kwas pochodzenia zwierzęcego i kwas syntetyzowany przez odpowiednie kultury bakteryjne. Standardowy kwas hialuronowy podlega szybkiej degradacji w ciągu 48 godzin. Dlatego też dużym osiągnięciem nauk medycznych było stworzenie w roku 1996 tzw. stabilnego kwasu hialuronowego pochodzenia nie odzwierzęcego (non-animal stabilized hyaluronic acid - NASHA), którego trwałość wynosi od 6 do 18 miesięcy.


We współczesnej medycynie estetycznej funkcjonuje wiele preparatów kwasu hialuronowego.


Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie,  trwa około 15 - 30 min.


Przed zabiegiem stosowane jest znieczulenie skóry przy pomocy kremów znieczulających lub (zwłaszcza w przypadku konturowania i wypełniania ust) ostrzyknięcie danej okolicy znieczuleniem podobnym do stomatologicznego.


Kiedy znieczulenie zacznie działać lekarz wstrzykuje kwas hialuronowy w określony wcześniej z pacjentem obszar twarzy.


Czasem zaraz po zabiegu może wystąpić delikatne zaczerwienienie, obrzęk czy uczucie swędzenia w miejscu zastosowania preparatu. Opisane reakcje trwają krótko i ustępują zwykle w ciągu kilku dni. W przypadku wypełniania ust obrzęk może utrzymywać się nawet do 7 dni. Pacjent może mieć wrażenie, że usta są nierówne. Dlatego też rezultat natychmiast po zabiegu nie  jest efektem końcowym. Czasami konieczne jest dopracowanie optymalnego efektu w terminie 2 - 4 tygodni po zabiegu.


Efekty podania kwasu hialuronowego utrzymują się przez 12 do 18 miesięcy.