91 819 90 99
PN - PT 9:00 - 17:00

Komitet organizacyjny – Christoph Heitmann, Hisham Fansa, Wolfganga Gubisch i Dirk Richter – zaprosił na 5 Sympozjum SOS, które odbyło się w Monachium.
Przedmiotem rozmów były wyłącznie procedury ratownicze po nieudanych operacjach estetycznych. Tematy obejmowały zabiegi z zakresu piersi, twarzy, powiek, nosów, tułowia i ud, i zostały przedstawione przez wybitnych wykładowców.
Operację na żywo przeprowadzano w Frauenklinik Doktora Geisenhofer’a transmitowano bezpośrednio do sali Hotelu Sofitel. Zaplanowano ambitny harmonogram zabiegów. Część zabiegów oglądano na żywo, a niektóre w formie edytowanego video. Taka forma umożliwiła najlepszą interakcję oraz naukę.
Intencją Sympozjum SOS było uczyć się od siebie wzajemnie i nie obwiniać chirurga za dane powikłanie. Wszyscy bowiem spotykamy się z komplikacjami. Niektórych komplikacji nie możemy przewidzieć i jesteśmy wręcz na nie skazani. Występują również komplikacje wynikające ze złej diagnozy chirurgicznej, złych umiejętności chirurgicznych, złego doboru pacjenta lub techniki chirurgicznej. Celem Sympozjum było dostarczanie rozwiązań dla nieudanych przypadków i nauka sposobów uniknięcia komplikacji w przyszłości.
Po dniu zabiegowym był dzień wykładów dydaktycznych, których uzupełnieniem były dyskusje panelowe.