91 819 90 99
PN - PT 9:00 - 17:00

Dyskopatia lędźwiowa

Wróć do listy

Operacyjne leczenie dyskopatii lędźwiowej metodą mikrodiscektomii

Na czym polega procedura?

Zabieg polega na usunięciu części krążka międzykręgowego w celu odbarczenia uciśniętego korzenia lub korzeni nerwów rdzeniowych. W ułożeniu pacjenta na brzuchu wykonywane jest kilkucentymetrowe cięcie skóry na poziomie operowanego dysku. Po odwarstwieniu mięśni od kręgosłupa na niewielkim odcinku wykonywane jest okienko pomiędzy łukami kręgów i po odsunięciu worka oponowego z nerwami przyśrodko usuwana jest lub pomniejszana wysunięta część dysku.

Standardowa długość pobytu w klinice

2 doby

Typ znieczulenia

Znieczulenie ogólne dotchawiczne

Jak przygotować się do zabiegu?

Podstawowe badania laboratoryjne: grupa krwi i czynnik Rh, morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne (sód, potas, mocznik, kreatynina, glukoza), układ krzepnięcia (APTT, INR), EKG, przeglądowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. Inne badania lub konsultacje specjalistyczne w zależności od stanu aktualnego pacjenta, jego choroby podstawowej oraz chorób współistniejących (np. poziom określonych hormonów, badanie ogólne moczu, konsultacja kardiologiczna). Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się na kilka dni przed zabiegiem, na polecenie lekarza prowadzącego lub, jeśli nie ma takiej potrzeby, w dniu zabiegu po przyjęciu do kliniki.

Rekonwalescencja i zalecenia

Proces gojenia dysku po zabiegu trwa około 4-6 tyg. W tym czasie chory nie powinien obciążać kręgosłupa, schylać się i wykonywać ruchów skrętnych tułowiem. Dodatkowo należy unikać siadania.

Konsultacje
dr Krzysztof Rzewuski
Specjalista neurochirurgii
Umów wizytę
dr Karol Kłódkowski
specjalista neurochirurgii
Umów wizytę
Wróć do listy
Chirurgia kręgosłupa

Zobacz inne zabiegi