91 819 90 99
PN - PT 9:00 - 17:00

Operacje powiek

Wróć do listy

Wykonujemy operacje powiek dolnych i górnych

– podciąganie skóry,
– likwidacja poduszek tłuszczowych
– podnoszenie brwi

Operacje powiek górnych i dolnych z roku na rok a nawet z miesiąca na miesiąc stają się zabiegami niezwykle popularnymi. Powinny przynosić efekty w postaci odmłodzonych oczu z większą ilością światła oraz poprawy wyglądu całego oczodołu.

Konsultacja
W każdy poniedziałek od 14 do 18.
Umów wizytę
dr n. med. Andrzej Dmytrzak
Specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej

Powieki operuję od 30 lat i z perspektywy czasu, po uczestniczeniu w licznych konferencjach, kursach mogę stwierdzić w jaki sposób zmieniły się techniki operacyjne, rozległość, zasięg operacji.

Wspomniałem wcześniej o poprawie wyglądy całego oczodołu, gdyż w istocie rzeczy zabiegi te nie polegają tylko i wyłącznie na wycięciu nadmiaru skóry, który jest elementem dodatkowym w operacjach powiek górnych i dolnych.Anatomia oczodołu jest niezwykle złożona i trudna i to właśnie na niej opiera się filozofia tych operacji.
Wycięcie nadmiaru skóry jest wstępem do pełniejszego zabiegu.

W przypadku powiek górnych to usunięcie przyśrodkowej poduszki tłuszczowej w okolicy przynosowej bez usuwania 2 pozostałych poduszek tłuszczowych stanowiących podłoże dla mięśnia okrężnego oka. To również podniesienie brzegu chrzęstnego powieki górnej ku górze celem poszerzenia szpary powiek i również uniesieniu zewnętrznego kąta oka, by kształt oka przypominaj migdał. To również operacja skrócenia mięśnia dźwigacza powieki w przypadkach dużego opadania powiek górnych. Zatem jak wspomniałem zabieg złożony i trudny, ale dający gwarancję pięknego efektu.

W przypadku powiek dolnych zabieg operacyjny to przede wszystkim uwolnienie poduszek tłuszczowych i wszycie ich w okolicę „doliny łez” oraz w środkową część okolicy jarzmowej. Pod żadnym pozorem poduszek nie wolno wycinać, ponieważ w odległym efekcie dają obraz głębokiego deficytu tkankowego z następowym zasinieniem i zapadnięciem się okolicy podoczodołowej.

Drugi element tej operacji to wytworzenie płata mięśniowego z mięśnia okrężnego oka i podszycie go wraz z podniesieniem w okolicę więzadeł w zewnętrznym kącie oka. Zabieg ten daje nam obraz gładkiego wypełnionego oczodołu bez deficytu tkankowego, dając jednocześnie piękny wygląd powiece dolnej.

W trakcie tego zabiegu można jako dodatkowy element wykonać plastykę mięśnia jarzmowego który leży poniżej mięśnia okrężnego oka unosząc tym samym poduszkę tłuszczowo – mięśniową w okolicę kości jarzmowej. Na końcu usuwamy nadmiar skóry, który może okazać się znacznie większy niż planowaliśmy. Uzyskujemy to dzięki wykonanym uprzednio zabiegom mięśniowym. Ramy zamykamy szwami nierozpuszczalnymi na 5 dni i pacjenci obowiązkowo zostają w klinice na noc zaopatrzeni w opatrunki modelujące oczodół.

Zabiegi te wykonywane są zawsze w znieczuleniu ogólnym dożylnym, albowiem w znieczuleniu miejscowym jest to niewykonalne i zbyt niebezpieczne.
Dlaczego znieczulenie ogólne? Powodów jest kilka. Znakomity i bezpieczny dostęp do wszystkich elementów anatomicznych, możliwość wykonania pełnego zabiegu operacyjnego, pewność, że pacjent nic nie czuje i nie otwiera i nie zamyka oczy w trakcie zabiegu. Komfort chirurga operującego.

Okres rekonwalescencji to od 7 do 14 dni.

Dzielę się z państwem uwagami na temat operacji powiek, żeby podkreślić iż współczesna chirurgia powiek to nie tylko wycięcie nadmiaru skóry ale operacje głębsze i rozleglejsze, bo to one dają prawdziwy efekt. Stąd też konieczność współpracy z anestezjologiem i pobytu pacjenta w klinice.

Dr Andrzej Dmytrzak

Wróć do listy