91 819 90 99
PN - PT 9:00 - 17:00

Operacje nosa

Wróć do listy

Plastyka korekcyjna nosa wykonywana jest w celu:

– zmiany kształtu czubka nosa (oper. części chrzęstnej nosa),
– korekcji kształtu nosa poprzez redukcję wielkości, usunięcia garbu kostnego, wymodelowaniu szkieletu chrzęstnego bądź kostnego,
– korekcji skrzywienia przegrody nosa (trudności w oddychaniu)

Każdy z zabiegów może być wykonany oddzielnie w zależności od celu operacji i efektu jaki chcemy uzyskać, jak również od warunków zastanych u pacjenta.

Operację nosa można wykonać z dwóch dostępów operacyjnych.:

– cięciem wewnątrz nosa
– cięciem na słupku nosa i wewnątrz nosa (open nose)

Zabieg można wykonać u osób pełnoletnich, po 20 – 21 roku życia, kiedy zakończony jest rozwój szkieletu kostnego. Operacja nosa jest jednym z niewielu zabiegów, kiedy na efekt operacji czekamy do roku.

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i miejscowym. Średni czas trwania zabiegu to ok. 1,5 godziny.

Wymagany czas pobytu w klinice to 1 – 2 dni.

Po zabiegu operacyjnym na nos zakładana jest klenia termoutwardzalna, którą usuwa się po upływie 10 dni, plastry korygujące na nosie pozostają do momentu, zmniejszenia obrzęku. Dużym dyskomfortem po operacji nosa jest tamponada nosa, którą usuwamy w następnym dniu po zabiegu operacyjnym. Po operacji występuje zasinienie wokół nosa i oczu, obrzęk powiek.

Możliwe powikłania po operacji to: niepełna poprawa kształtu nosa, infekcja. Po operacji trzeba: natłuszczać i delikatnie oczyszczać skórę nosa, natłuszczać śluzówkę noss, unikać intensywnego wysiłku fizycznego, schylania się, przemrożenia nosa, ograniczyć opalanie się.

Przykłady całkowitej rekonstrukcji nosa 

Pierwszy pacjent po urazie z  całkowitą utratą przegrody chrzęstnej i kostnej.

Drugi pacjent zgłosił się po przebytej wcześniej  operacji laryngologicznej w trakcie której usunięto mu przegrodę chrzestną i kostną ?

W obu przypadkach wykonano całkowitą rekonstrukcję nosa z użyciem własnej chrząstki pobranej z żebra i ucha, grzbiet nosa odtworzono przy użyciu powięzi skroniowej i drobno zmielonych fragmentów własnych chrząstek.

Pacjent 1

Przed operacją:

2 tygodnie po operacji:

4 tygodnie po operacji:

Pacjent 2

Przed operacją

2 tygodnie po operacji:

Konsultacja
W każdy poniedziałek od 14 do 18.
Umów wizytę
dr n. med. Andrzej Dmytrzak
Specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej
Wróć do listy