91 887 12 80
PN - PT 9:00 - 17:00

Odsysanie tłuszczu

Wróć do listy

Odsysanie tkanki tłuszczowej jest zabiegiem polegającym na usuwaniu nadmiaru tłuszczu z wybranych okolic ciała . Nie jest sposobem na odchudzanie, daje możliwość modelowania sylwetki. Jego zadaniem nie jest zmniejszenie masy ciała a zmiana kształtu i proporcji. W trakcie operacji usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej z wybranych okolic, pozostawiając pod skóra warstwę tkanki tłuszczowej grubości 1cm.

Stosujemy metodę wibracyjną używając najnowocześniejszego sprzętu i sond o średnicy 3 mm.

Planowanie zabiegu operacyjnego odbywa się w trakcie konsultacji przed operacją, polega na dokładnym oznaczeniu miejsc przewidzianych do operacji. Najczęściej odsysanymi okolicami ciała u kobiet są: brzuch, biodra, talia, boczne i przyśrodkowe okolice ud, przyśrodkowa okolica kolan, boczna powierzchnia ramion, podbródek. U mężczyzn: brzuch, klatka piersiowa (ginekomastia rzekoma). Przed zabiegiem operacyjnym stosowana jest profilaktyka antybiotykowa i przeciwzakrzepowa. Zabieg operacyjny trwa od 2 do 3 godzin. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym.

Bezpośrednio po zabiegu operacyjnym pacjent ma założone specjalne ubranie uciskające, które powoduje właściwe obkurczanie się skóry w miejscach odsysanych i redukuje obrzęk . Ubranie uciskające należy nosić całodobowo przez 3 tygodnie , a dalsze 3 tygodnie przez 12 godzin w ciągu doby Następnego dnia po zabiegu operacyjnym wykonywany jest w klinice masaż limfatyczny, taki masaż zalecany jest codziennie przez conajmniej 15 dni. Kilka dni po zabiegu operacyjnym mogą utrzymywać się obrzęki i zasinienia, które ustępują stopniowo w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Bezpośrednio po zabiegu operacyjnym należy spodziewać się 30 % efektu operacji. Efektu zabiegu operacyjnego należy oczekiwać po 2-3 miesiącach. Przez kilka dni mogą występować dolegliwości bólowe, które ustępują po zastosowaniu doustnych środków przeciwbólowych. Przez miesiąc nie należy wykonywać forsownych ćwiczeń fizycznych. Przez 6 tygodni nie wolno opalać się w solarium. Szwy usuwa się po 6 - 8 dniach. Planowany powrót do pracy w zależności od rozległości zabiegu i rodzaju pracy wykonywanej od 2 do kilku dni.

Wymagane badania przedoperacyjne:
Morfologia, APTT, jonogram, badanie ogólne moczu, poziom cholesterolu

OPIS OPERACJI ODSYSANIA TŁUSZCZU:
Częstokroć metoda ta jest przez pacjentów przeceniana. Stosuje się ją w miejscach nadmiernie otłuszczonych, takich jak brzuch, biodra, uda, szyja w przypadku podwójnego podbródka.

Odsysanie tłuszczu przeprowadzane jest z reguły w znieczuleniu przewodowym w połączeniu z głęboką sedacją, ale możliwe jest również znieczulenie ogólne (narkoza).

Operacja odsysania tłuszczu podzielona jest na trzy fazy:

1. miejsca przygotowane do operacji ostrzykiwane są roztworem soli fizjologicznej
2. przy pomocy aparatu Lipomatic lub Micro-Air komórki tłuszczowe są rozbijane tworząc z wstrzykniętym wcześniej roztworem gęstą ciecz
3. zastosowany aparat wysysa poprzez sondę powstałą ciecz

Sondę wprowadza się przez małe nacięcia skóry ( ok. 0,3 cm) wykonywane w takich miejscach, w których maleńkie blizny później nie będą przeszkadzały, np. w owłosionych miejscach skóry, w pępku lub w naturalnych fałdach skóry. Zaszywa się je najczęściej przy pomocy jednego ukłucia. Szwy usuwane są między 7. a 10. dniem po operacji. Ok. 2. dnia po operacji pojawiają się w miejscach zabiegu obrzmienia. Może też dojść do podwyższenia temperatury, w ciągu następnych dni temperatura normalizuje się.

Zagrożenie komplikacjami w wyniku zakrzepów lub zatorów pojawiają się z reguły w pierwszych 78 godzinach po zabiegu. Symptomy są jednak wyraźnie widoczne. Aby temu zapobiec i zmniejszyć ich skalę Pacjentom podaje się podczas operacji i w czasie pobytu substancje zawierające heparynę.

Nie wolno usuwać zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej , aby nie doszło do powstania nierówności skóry (zagłębień). Ponieważ po odsysaniu między skórą a warstwami spodnimi powstaje duża pusta przestrzeń, po operacji konieczne jest stosowanie mocnego ucisku elastycznych opatrunków modelujących, takich jak spodenki gorsetowe lub rajstopy elastyczne. Należy je nosić przez następne 6 tygodni. Przez pierwsze 3 tygodnie trzeba je nosić przez całą dobę, a następne trzy tygodnie po 10 do 12 godzin dziennie w dzień albo w nocy.

Decydująca jest troska po zabiegu, spoczywająca w Państwa rękach. 10 do 20 masaży okolic drenaży, wykonanych w miarę możliwości codziennie lub co drugi dzień. Przekonają się Państwo o tym w naszej klinice. Pierwszy masaż po operacji jest bezpłatny i jest pokazem, jak należy go wykonać poprawnie . Jeżeli chcą Państwo skorzystać z kolejnych masaży, ceny to: 60 zł za 1 godzinę oraz 90 zł za 1,5 godziny.

Po operacji wskazany jest ruch i uprawianie sportu. Należy zmienić sposób odżywiania, ponieważ w przeciwnym razie organizm bezlitośnie odłoży tłuszcz w innych miejscach. Przemianę materii wspomogą świeże owoce i warzywa. Dziennie należy wypijać co najmniej 1l wody. Przez ok. 8 tygodni należy unikać silnego nasłonecznienia (solarium). Nie należy też korzystać z sauny. Przez obrzęki i gromadzenie się wody (wstrzyknięty płyn) efekt nie zawsze jest natychmiast widoczny.

Po 3 tygodniach widać 20 do 25% efektu,
po 6 tygodniach widać 50 do 55% efektu,
po 12 tygodniach widać 90 do 95% efektu.

w ten sposób cały cykl zamyka się w około 3 miesiącach i ulega jedynie niewielkim zmianom. Komórki tłuszczowe nie ulegają rekonstrukcji. Oznacza to, że nie mogą być odtworzone lub nie mogą odrosnąć. Istnieje jednak w ludzkim ciele 10 do 15% nieaktywnych komórek tłuszczowych. Dlatego dochodzi czasem do powstania nowej cienkiej warstwy tłuszczu, co przez pacjentów bywa mylnie interpretowane jako „odrastanie”. Również dla celów ochronnych pod skóra pozostawia się cienką warstwę tłuszczu pod skórą i tkanką łączną, aby uniknąć ich uszkodzenia podczas ruchów igły i odsysania tłuszczu.

array(1) { [0]=> string(4) "1703" }
Konsultacja
Konsultacje w środy od godz. 17.15.
Umów wizytę
dr n. med. Andrzej Dmytrzak
Specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej
Wróć do listy