91 819 90 99
PN - PT 9:00 - 17:00

Operacje twarzy – Facelifting

Wróć do listy

Współczesna chirurgia twarzy to nie tylko operacje w pełnym zakresie, czyli całkowite podwieszenie twarzy i szyi, ale również modelowanie poszczególnych jej elementów. 

Dlatego też w trakcie konsultacji chirurg plastyk ma obowiązek dokładnie przestudiować anatomię twarzy i szyi i po rozmowie z pacjentem zdecydować czy twarz w całości nadaje się do operacji czy można ją poprawić stosując mniej inwazyjne metody.

 

Konsultacja
W każdy poniedziałek od 14 do 18.
Umów wizytę
dr n. med. Andrzej Dmytrzak
Specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej

Jednym z takich zabiegów jest operacyjna zmiana kształtu brody, jej długości lub szerokości. Jeśli zachodzi potrzeba powiększenia dysponujemy najnowszą generacją implantów brody. Implanty są bardzo miękkie i łatwo wgajają się w tkanki, dają bardzo naturalny efekt. Implanty wszczepiamy dwoma sposobami dostępem wewnątrz ust lub wykonując cięcie w fałdzie pod brodą. Odpowiednio dobrany implant zmienia kształt brody i bardzo często zmienia proporcje twarzy nadając jej łagodny wygląd. Rozległość operacji jest niewielka, jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, następnego dnia po operacji pacjent wychodzi do domu.

W przypadkach zbyt wąskich twarzy a szczególnie niewykształconego owalu, wystarczy zabieg poszerzenia kąta żuchwy po obu jej stronach. Do tego celu służą implanty kąta żuchwy. Po operacji twarz, która przed zabiegiem była zbyt wąska ma prawidłowy owal. Implanty są miękkie, mają naturalny kształt i są przyjazne tkankom. Zabieg nie jest zbyt rozległy, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a pacjent pozostaje w klinice dobę.

 

Bardzo częstymi przypadkami są pacjenci z niedorozwojem kości jarzmowych dającym efekt zapadniętej górnej części twarzy. Udaje nam się w tych przypadkach poprawić jej kształt wszczepiając w okolice kości jarzmowych bardzo miękkie implanty silikonowe, których kształt i wielkość odpowiada naturalnym kościom jarzmowym. Ten zabieg można wykonać dwoma sposobami: z dostępu wewnątrz ust lub przez niewielkie nacięcie 2 mm poniżej brzegu rzęskowego powiek. Zdarza się również stosunkowo często, że pacjenci mają niedorozwiniętą okolicę podjarzmową. Jeśli taka wada występuje u tego samego pacjenta to uzupełnienie zanikowych części twarzy można wykonać w czasie jednej operacji, wszczepiając implanty jarzmowe i podjarzmowe.

Zabiegi te uzupełniają nie tylko brakujące kości, ale równocześnie podnoszą policzki, spłycają zmarszczki. Implanty są trwałe, nie ulegają destrukcji i są znakomicie tolerowane przez organizm.

W czasie konsultowania pacjentów, którzy przychodzą z prośbą o wykonanie zabiegu obwisłych powiek po dokładnej analizie okazuje się, że to nie powieki stanowią problem natomiast do operacji nadają się brwi, które zbyt nisko opadły. Można wykonać zabieg operacyjnego podniesienia brwi. Używamy do tego endoskopu, który wprowadzamy przez dwa niewielkie nacięcia po obu stronach czoła, odwarstwiamy okolice nad brwiami, wszczepiamy wysoko w linii włosów 2 implanty z haczykami, na których zawieszamy tkanki miękkie unosząc brwi ku górze lub podwieszanie brwi ( sposobem opisanym przez doktora Particka Tonnarda) na nierozpuszczalnych niciach.

 

Mało inwazyjne operacje twarzy to również przeszczepy własnej tkanki tłuszczowej, powiększanie ust zarówno kwasem hialuronowym jak i na trwałe implantami silikonowymi nowoczesnej generacji, podwieszanie twarzy przy użyciu nici lub taśmami do podwieszania twarzy. Wszystkie te zabiegi mogą być wykonywane pojedynczo, można je również łączyć ze sobą, co w wielu przypadkach pozwala uniknąć całkowitej operacji twarzy. Różnorodność metod, materiałów i niewielka inwazyjność zabiegów umożliwia w szybkim czasie uzyskanie znakomitych efektów. Zastosowanie którejkolwiek ze wspomnianych technik wymaga starannej analizy twarzy pacjenta, znajomości anatomii, doświadczenia chirurga plastyka.

Wróć do listy