91 819 90 99
PN - PT 9:00 - 17:00

Wypełnianie bruzd twarzy

Wróć do listy

Kwas hialuronowy (hyaluronic acid – HA) jest naturalnie występującym glikozaminoglikanem. Jest to element strukturalny przestrzeni międzykomórkowej, w której poprzez wiązanie wody utrzymuje odpowiednią objętość i elastyczność tkanek. Istnieją 2 rodzaje kwasu hialuronowego: kwas pochodzenia zwierzęcego i kwas syntetyzowany przez odpowiednie kultury bakteryjne. Standardowy kwas hialuronowy podlega szybkiej degradacji w ciągu 48 godzin. Dlatego też dużym osiągnięciem nauk medycznych było stworzenie w roku 1996 tzw. stabilnego kwasu hialuronowego pochodzenia nie odzwierzęcego (non-animal stabilized hyaluronic acid – NASHA), którego trwałość wynosi od 6 do 18 miesięcy.

W chwili obecnej w medycynie estetycznej funkcjonuje wiele preparatów kwasu hialuronowego.

Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie. Cała procedura trwa około 15 – 30 min.

Przed zabiegiem stosowane jest znieczulenie skóry przy pomocy kremów znieczulających lub zwłaszcza w przypadku konturowania i wypełniania ust ostrzyknięcie danej okolicy znieczuleniem podobnym do stomatologicznego.

Po uzyskaniu znieczulenia lekarz wstrzykuje kwas hialuronowy w określony wcześniej z pacjentem obszar twarzy.

Niekiedy zaraz po zabiegu może wystąpić delikatne zaczerwienienie, obrzęk czy uczucie swędzenia w miejscu zastosowania preparatu. Opisane reakcje trwają krótko i ustępują zwykle w ciągu kilku dni. W przypadku wypełniania ust obrzęk może utrzymywać się nawet do 7 dni. Pacjent może mieć wrażenie nierówności ust. Dlatego też rezultat natychmiast po zabiegu nie może być odbierany jako końcowy. Czasami konieczne jest dopracowanie optymalnego efektu w terminie 2 – 4 tygodni po zabiegu.

Efekty podania kwasu hialuronowego utrzymują się przez okres od 12 do 18 miesięcy.

Konsultacja
Konsultacje w poniedziałki w godzinach 17-20.
Umów wizytę
dr n. med. Andrzej Dmytrzak
Specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej
Wróć do listy