91 887 12 80
PN - PT 9:00 - 17:00

Powiększanie piersi

Wróć do listy

Powiększenie piersi implantami. W czasie operacji zwiększa się rozmiar, poprawia kształt, koryguje różnice  pomiędzy piersiami.

NA CZYM POLEGA OPERACJA PIERSI?

Implanty piersi mogą być wkładane poprzez nacięcie wykonane w fałdzie podpiersiowym, w dole pachowym  lub wokół dolnej krawędzi otoczki brodawki piersiowej ( metoda najczęściej stosowana w klinice Aesthetic Med). Implanty piersi mogą być umieszczane pod lub nad mięśniem piersiowym. W klinice Aesthetic Med w 95% implanty umieszczane są pod mięśniem. Wkładając implant pod mięsień uzyskuje się lepszy efekt estetyczny,   metoda gwarantuje większe bezpieczeństwo pacjentki i mniejsze prawdopodobieństwo powstania torebki wokół implantu (stwardnienie piersi).

Implanty piersi nie są w stanie podnieść wiotkich lub znacznie obwisłych piersi. Jeśli piersi są zbyt wiszące (mastopeksja), należy przeprowadzić operację podwieszenia piersi.

Zabieg operacyjny  przeprowadzany  jest przez chirurga plastyka, na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym.  Zespół operacyjny to chirurg plastyk, instrumentariuszka, anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna.

Operacja trwa około godziny,  po operacji pacjentka  pozostaje w klinice Aesthetic Med około 3 dni.  W niektórych przypadkach czas pobytu może być dłuższy.

Dolegliwości bólowe utrzymują się  kilka dni. W  czasie pobytu w klinice Aesthetic Med pacjentki  pozostają pod opieką medyczną.

JAKIE  SĄ RODZAJE IMPLANTÓW PIERSI ?

Implanty piersi  są  różnych typów, o różnych kształtach i rozmiarach. W klinice Aesthetic Med  stosowane  są implanty okrągłe i anatomiczne o różnych projekcjach. Większość implantów wykonanych jest z zewnętrzną osłoną z silikonu lub poliuretanu i wypełnione  są żelem silikonowym.

Dobór odpowiedniego rozmiaru i kształtu implantu jest przedyskutowany z pacjentką podczas pierwszej wizyty. Ważne jest, żeby pacjentka miała czas na podjęcie decyzji odnośnie  kształtu i wielkości implantu . Chirurg  wyjaśniając  w trakcie konsultacji pomaga podjąć decyzję.

TRWAŁOŚĆ IMPLANTÓW PIERSI

15 lat.

JAKIE MOGĄ BYĆ ZAGROŻENIA I EFEKTY UBOCZNE OPERACJI PIERSI?

Po operacji powiększenia piersi  mogą być twardsze niż zwykle.  Po powiększaniu piersi tworzy się naturalna otoczka łącznotkankowa, która w niektórych przypadkach może ulec pogrubieniu co daje efekt twardych piersi ( kapsuła), piersi mogą być wyjątkowo twarde i wyglądają na bardziej zaokrąglone lub zniekształcone. W takich przypadkach  konieczne  jest wykonanie kolejnej operacji polegającej na nacięciu, częściowym lub całkowitym wycięciu torebki.

Zakażenie implantów jest rzadkie, może powstać w wyniku znacznego krwawienia w trakcie zabiegu i w wyniku powstania krwiaka pooperacyjnego. W rzadkich przypadkach, w których zakażenie występuje, implanty piersi mogą zostać usunięte. Nowe implanty mogą być ponownie wszczepione po ustąpieniu zakażenia.

Implanty anatomiczne o kształcie łzy rzadko mogą obracać się, lub zmieniać pozycję po zabiegu.

Mogą także wystąpić dolegliwości dotyczące sutka, brodawki, takie jak drętwienie, zmniejszenie czucia lub nadwrażliwość dotykowa. Zazwyczaj jest to tymczasowe, ale zmiany te mogą utrzymywać się do pewnego stopnia. Dość rzadko blizny stają się czerwone i szerokie, taki stan może utrzymywać się kilka miesięcy.

Implant falujący lub marszczenie może być większym problemem u bardzo szczupłych pacjentek lub tych, które mają bardzo mało tkanki piersi. Szanse powikłań są jednak znacznie mniejsze, jeśli implant jest umieszczony pod mięśniem klatki piersiowej.
Bardzo rzadko zdarzają się implanty bardzo słabe i z upływem czasu może dojść do ich pęknięcia. Dlatego należy rozważyć, czy pacjentka jest przygotowana do ewentualnego zabiegu i kosztów z tym związanych, w szczególności do wyższych cen implantów renomowanych firm używanych w  klinice Aesthetic Med.

Może także wystąpić ogólne ryzyko związane z każdą operacją, np. powstanie zakrzepu krwi w nodze, które będzie wymagać leczenia (tzw. zakrzepica żył głębokich), jednak ryzyko takiego zdarzenia jest bardzo rzadkie. Część z tych zakrzepów może się również przerwać i przenieść do płuc, powodując ostrą duszność i ból w klatce piersiowej. Objawy te są znane jako zator płuc, który zdarza się bardzo rzadko, jednak może być zagrażający życiu. Podobną rzadkością jest rozwój infekcji dróg oddechowych,  zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia tego powikłania występuje u osób palących.

Nie ma dowodów na związek implantów wypełnionych żelem silikonowym z powstaniem jakiejkolwiek formy choroby. Powiększanie piersi zdecydowanie nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka piersi. Nadal pacjentka będzie mogła badać swoje piersi z implantami, po zabiegu powiększenia piersi USG jest konieczne przynajmniej raz w roku. Mammografia jest nadal możliwa po powiększaniu piersi, ale należy uprzednio poinformować pracowników radiologii, o przeprowadzonej operacji.

Niektóre kobiety obawiają się, że powiększenie piersi będzie wpływać na ich zdolność do karmienia piersią,  jest to mało prawdopodobne. Jeżeli karmienie piersią jest dla pacjentki ważne, najlepiej skonsultować się z chirurgiem plastykiem  i zasięgnąć dodatkowych informacji.

Wszystkie zagrożenia zostaną z pacjentką szczegółowo omówione podczas konsultacji.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU POWIĘKSZANIA BIUSTU?

Chirurg przedstawia  możliwe terminy operacji. Planując termin operacji należy pamiętać, żeby był wyznaczony w okresie do dwóch tygodni po ostatnim krwawieniu miesięcznym, co zmniejszy możliwość komplikacji pooperacyjnych. W zależności od  wieku i ogólnego stanu zdrowia, pacjentka przed przyjęciem zostanie poproszona o wykonanie rutynowych badań krwi i serca (morfologia, jonogram, APTT, EKG, RTG klatki piersiowej oraz USG piersi). Pacjentka ma możliwość zadawania pytań, które nasunęły Jej w trakcie konsultacji lub w jakikolwiek sposób wzbudziły Jej obawy.

W dniu operacji  pacjentka zostaje przyjęta do szpitala. Przed operacją nie  wolno jeść i  pić sześć godzin wcześniej,  odnosi się to również do gumy do żucia.

Pacjentki palące powinny  zrezygnować na sześć tygodni przed operacją z palenia nikotyny, ponieważ palenie zmniejsza ilość tlenu we krwi i może znacząco zwiększyć ryzyko powikłań po operacji.

W dniu operacji  bardzo ważne jest, żeby poinformować chirurga, anestezjologa i pielęgniarkę o wszelkich przyjmowanych lekach wydawanych na receptę i bez recepty, w tym wszelkich ewentualnie zażywanych narkotykach.

Na 2 tygodnie przed operacją należy unikać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ zwiększają one ryzyko krwawienia podczas operacji. Na 30 dni przed operacją  pacjentka może zostać również poproszona o przerwanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej. Lekarz  powinien odpowiednio doradzić pacjentce w tym zakresie.

Powrót do domu  należy zorganizować tak, aby ktoś mógł odebrać pacjentkę,  z pewnością nie będzie w stanie prowadzić samochodu samodzielnie.

CO SIĘ DZIEJE PO OPERACJI PIERSI?

Pacjentka po operacji będzie senna, będzie odczuwała  ból w okolicy klatki piersiowej. Podawane leki przeciwbólowe  będą minimalizować dolegliwości.

Dwa dreny  umieszczone po obu stronach piersi, mają odsączyć nadmiar krwi lub płynów ustrojowych. Są  zwykle usuwane przed powrotem do domu.

Początkowo  piersi mogą wydawać się większe. Jest to normalne i potrwa kilka miesięcy w okresie pooperacyjnym, potem zmniejsza się obrzęk i piersi mają naturalny kształt.

Przed  wyjściem do domu,  pacjentkę kolejny  raz obejrzy  chirurg  plastyk i pielęgniarka. Szwy powinny być usunięte 7 do 10 dni po operacji.

Pacjentka otrzymuje kartę informacyjną i  opis implantów : producent, styl, katalog i partia / numer partii. Należy zachować te informacje w bezpiecznym miejscu.

Raz jeszcze zwracamy uwagę, że pacjentka  w tym stanie  nie może prowadzić samochodu samodzielnie.  W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym okresie prosimy o kontakt  z zespołem Aesthetic Med.

JAKI JEST PRZEWIDYWANY CZAS REKONWALESCENCJI, NIEOBECNOŚCI W PRACY I POWROTU DO NORMALNEJ AKTYWNOŚCI?

Czas rekonwalescencji i pełnego powrotu do zdrowia może różnić się w zależności od indywidualnych cech pacjentki,  poniżej przedstawione porady należy wykorzystać wyłącznie jako wskazówkę.

Po powrocie do domu, pacjentka może wykonywać wyłącznie proste czynności przez pierwszy tydzień. Żeby  zapobiec powikłaniom trzeba wstawać i chodzić co godzinę. Należy unikać przy tym agresywnych ruchów ramion, podobnie jak każdego dużego wysiłku do sześciu tygodni po operacji.

Jeżeli jakaś czynność sprawia  ból, nie  wolno jej wykonywać. Pacjentka w klinice dostaje odpowiednio dobrany biustonosz sportowy i musi nosić go  w dzień i w nocy, przez cztery do sześciu tygodni po operacji.

POWIĘKSZENIE PIERSI PO OPERACJI - KROK PO KROKU

Dni 1 do 4

Pobyt w klinice Aesthetic Med pod opieką lekarzy i pielęgniarek, stosowanie się do ich zaleceń.

5 - 14 dni

Noszenie biustonosza w dzień i w nocy.

Zalecane wyjęcie szwów po 7 - 10 dniach. Stopniowo  można zwiększać  aktywność,  nie wykonując niczego zbyt uciążliwego. Jazdę samochodem można rozpocząć po 14 dniach.

2 tygodnie

Zasinienie i obrzęk nadal będą się zmniejszać. Do pracy można wrócić dwa tygodnie po zabiegu.

4 tygodnie

Po upływie czterech tygodni można rozpocząć łagodne ćwiczenia, ale unikając ciężkiego wysiłku fizycznego, przez kolejne dwa tygodnie. Wygląd piersi wciąż się poprawia.

6 - 9 miesięcy

Zmiany cofają się, blizny zaczną mięknąć i zanikać. Można zacząć oceniać wynik końcowy.

Informacje zawarte na stronie internetowej nie zastępują profesjonalnych porad medycznych udzielanych przez lekarzy z kliniki Aesthetic Med.

array(1) { [0]=> string(4) "1703" }
Konsultacja
Konsultacje w środy od godz. 17.15.
Umów wizytę
dr n. med. Andrzej Dmytrzak
Specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej
Wróć do listy